Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2009

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Clásico και επέστρεψε στην κορυφή της Primera Division.

O Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ήταν ο σκόρερ της αναμέτρησης, στέλνοντας στην μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας στο 56' με πλασέ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Ντάνι Άλβες.

Αυτό ήταν το 8ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για Σουηδού στράικερ, ο οποίος δεν ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα, ενώ σκόραρε μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς ήταν αρκετά καλό, η Ρεάλ στο πρώτο μέρος ήταν πιο επικίνδυνη, αλλά η "Μπάρτσα" έφτασε στο γκολ στην επανάληψη και κατάφερε αν και έμεινε με δέκα παίκτες στο 62' λόγω αποβολής του Μπούσκετς να κρατήγει τον έλεγχο του αγώνα και να πάρει την νίκη.