Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

Δύσκολη νίκη ΠΑΟ στην Καβάλα για την Α1 μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πέρασε με νίκη από την Καβάλα. Σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, οι «πράσινοι» επικράτησαν της μακεδονικής ομάδας με 85-73 και διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ομπράντοβιτς είχε επιλέξει να «χτυπήσει» τους γηπεδούχους μέσα στη ρακέτα με τους Πέκοβιτς και Μπατίστ, όμως οι παίκτες του Πιλαφίδη με «μπροστάρηδες» τους Αλεξάντερ, Γκούστας και Κυρίτση όχι μόνο αντιστάθηκαν αλλά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-24.

Στη δεύτερη περίοδο, το 3ο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Αλεξάντερ αποτέλεσε κομβικό σημείο για την αναμέτρηση, αφού οι «πράσινοι» μπόρεσαν να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά στο +10 με τη λήξη στο δεύτερο δεκάλεπτο (46-36).

Παρά την αρνητική γι΄ αυτήν εξέλιξη, όμως, η Καβάλα όχι μόνο δεν παράτησε τον αγώνα αλλά κατόρθωσε να επιστρέψει δυναμικά, και με τους Κόλινς, Κυρίτση, Σιλντς να ευστοχούν σε κάποιες «ηρωικές» προσπάθειες, προηγήθηκε με 58-57 στο 29ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ανέλαβαν «δράση» οι Περπέρογλου και Τέπιτς, απέναντι στους φορτωμένους με φάουλ παίκτες των γηπεδούχων. Η ευστοχία των δύο προαναφερόμενων παικτών συνέβαλε στην εκ νέου αύξηση της διαφοράς, που έφερε και την έκτη εφετινή νίκη για τον πρωταθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 36-46, 59-63, 73-85.

ΚΑΒΑΛΑ (Κώστας Πιλαφίδης): Αλεξάντερ 9 (1), Αγγελόπουλος 3, Κυρίτσης 19 (2), Κόλινς 13 (2), Ηλιάδης 3 (1), Σιλντς 7 (1), Ραΐσεβιτς 1, Σιγκούνας 7 (1), Τσέρανιτς 4, Γκούστας 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 1, Τέπιτς 10 (2), Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 20 (2), Μπατίστ 10, Φώτσης 4, Τσαρτσαρής 6, Γιασικεβίτσιους, Πέκοβιτς 16, Καλάθης.